2 Mart 2011 Çarşamba

10 Milyon €'nun Karşılığı


2010-2011 sezonunun en verimli maçı olduğu kanatine de varılabilir aslında Gaziantep maçı için. Özellikle de eşleşmenin ilk ayağında ki maça nazaran "Mekan Oynatıyor" tezini doğrularcasına oynanan rövanş karşılaşması işler yolunda izlenimi versede aslında işler pek de yolunda değil.

2. Hagi döneminde ligde 15 haftayı geride bıraktık. Taraftarında desteğini fazlasıyla alan Hagi, beklentilerin fazlasıyla altında kaldı. Gerek ligde, gerekse de kupada istenilen noktadan 24. hafta itibari ile çok uzakta olan takım 2011-2012 sezonu içinse Avrupa'ya veda etti bile. Ligde şampiyonluğun matematiksel hesaplara kalışı, gerçek hayata dönüldüğünde ise imkansızlığa kalışı ise 2000 ruhunu yaşamış bir teknik adama yakışmayan türden.

Maç genelinde konuşmak gerekirse, sezonun en isteyen oyunu olarak benzetme yapabilir, ancak açılış maçını saymazsak Arena'nın ilk beraberliğinin alındığı maç olarak tarihe geçen bir maçta oynanan oyun özlenen Galatasaray oyunuydu. Hagi'nin Neill ve Cana pozisyon ısrarının ne kadar gereksiz olduğunu cümle alem anlayıp eleştirirken, Hagi'nin bu yoldan dönmeyişinin nedenlerini bir taraftar olarak gerçekten fazlasıyla merak ediyorum. Milli takımda dahi stoper oynayan Neill, Marsilya'da ön libero mevkinde efsane olmuş Cana'nın tam tersi rolleri üstlenmek zorunda kalmaları, özelliklede maç minvalinde ilk kez Neill adına bu kadar göze battı. Maç boyunca ismini dahi çok az duyduğumuz Neill'ın verimsizliğinin temel nedeni oynadığı mevki olduğu Mecidiyeköy'den bile görünen, yürek yakan acı bir gerçekti. Düşünün ki efsanevi solist James Hetfield davul çalmayı bilmesine rağmen, dünyanın en efsane davulcusu Lars Ulrich'in yerine bir konserde davul çalmasına benzer bu değişim. İnsan hayatı boyunca sayılı defa izlenebilecek bir Metallica konserinde karşılaşılan bu manzara, TT Arena'ya ölüm kalım maçı için giden taraftarın karşılaştığı manzara ile aynıdır, acı vericidir!

Devre arasında alınan Culio, Kazım, Zapata, Stancu, Yekta transferlerine harcanan toplamda 10 milyon € karşılığında alınan başarı ise 24. hafta itibari ile ligde 10., kupadan elenmiş bir konumda olmaktır. Geleceğin ise sadece STSL ve ZTK ile sınırlı kalmış olduğuysa acı veren diğer bir unsurken, sosyal medyada trend olan #dayangalatasaray hashtag'i bile artık kar etmiyor.

NOT: Maçtan önce "Galatasaray Gaziantepspor'u eleyerek yarı finale yükselebilir mi?" diye sormuştuk. Anketimize katılan 11 kişiden, 9'u Hayır, 2'si de Evet yanıtını vermişler. Ankete katılanlara teşekkür ederiz.


Hiç yorum yok: